HENA COM Vas poziva na virtualnu promociju romana „Bivše stvari“ nagrađivanog portugalskog pisca Bruna Vieire Amarala, objavljenog u sklopu projekta Europa iznutra i izvana; u utorak, 4. svibnja, u 18:30 sati!
U sklopu projekta Hena priprema, prevodi i objavljuje vrhunske romane desetero suvremenih europskih autora. U studenom 2020. objavljen je roman „Bivše stvari“ Brune Vieire Amarala.
U predstavljanju će sudjelovati:
Bruno Vieira Amaral, autor romana Bivše stvari
Marija Ott Franolić, književna kritičarka
Una Krizmanić Ožegović, prevoditeljica
Hrvoje Kovač, urednik romana i voditelj projekta Europa iznutra i izvana
Bruno Vieira Amaral: Bivše stvari
O AUTORU:
Bruno Vieira Amaral (Barreiro, 1978.) nagrađivani je portugalski pisac. Diplomirao je modernu i suvremenu povijest na Sveučilištu u Lisabonu. Osim pisanjem, bavi se književnom kritikom, prevođenjem, urednik je časopisa LER i jedan od autora Vodiča za 50 portugalskih izmišljenih likova. Svojim romanom Bivše stvari osvojio je četiri važna priznanja za portugalsku književnost: nagradu za knjigu godine 2013., nagradu „Fernando Namora 2013“, nagradu „PEN“ 2013. i nagradu „Jose Saramago“ 2015. godine. Njegova su djela i Aleluia! (2015.) i roman Hoje estarás comigo no Paraíso (2017.), za koji je primio nagrade „Tabula Rasa“ i „Oceanos Prize for Literature in Portuguese Language“. U sklopu projekta Literary Europe Live smješten je među deset najzanimljivijih pisaca i spisateljica aktivnih danas u Europi. Živi i radi u Portugalu.
O ROMANU:
Rastavši se od supruge i ne odveć perspektivne karijere, mladi se pripovjedač Bruno vraća u rodni portugalski kvart, k majci, ne bi li pronašao put kojim će krenuti dalje u životu. Potraga se čini osuđenom na propast jer susreti s ljudima iz djetinjstva, uglavnom teških sudbina, uzrokuju kod njega apatiju, sve dok se na vratima stana ne pojavi tajanstveni Virgílio, kvartovski fotograf. Razgovarajući s Virgílijem Bruno će otkriti sve o ljudima iz susjedstva, tko su bili, tko jesu i što predstavljaju, slažući pritom mozaik jednoga kvarta, ali i prijeko potrebnu perspektivu.
Bivše stvari snažan su splet abecednim redom posloženih crtica o svemu onome što čini jednu zajednicu, a okupljaju sve likove i događaje, i humoristične i tragične, koji tvore njezinu povijest. Bruno Vieira Amaral za ovaj je roman nagrađen prestižnom nagradom „José Saramago”, a u svojoj izvrsnoj prozi prikazuje nevidljivu i važnu stranu Portugala – ljude koji uspinjući se i, češće, padajući, žive na marginama.
„Jednostavno je teška, sirova, iskrena i snažna ta egzistencija koju, zbog konvencija, oni koji žive u blagostanju nazivaju marginalnom.“ - J. Rentes de Carvalho, Tempo Contado
„Bruno Vieira Amaral buntovan je, svojeglav i neumoran nekonformist, a to su karakteristike koje mu služe kao oruđe kada si, unatoč tome što odlično poznaje književni kanon, ne dopušta biti upetljan u čvorove dosadašnje književne tradicije.“ - Helena Vasconcelos, Publico
„Uravnoteženost ovog izuzetnog romana, prvog iz pera Vieire Amarala, proizlazi iz zrelog pisanja koje ne dopušta bilo kakve pogodnosti, i ne bježi od prozaičnosti više ili manje marginaliziranih života.“ - António Mega Ferreira
„U svome prvom romanu, Bivše stvari, Bruno Vieira Amaral ostavlja neriješene probleme društva čitatelju na nelagodu.“ - Isabel Coutinho, Publico
„Ogroman književni talent.“ - José Mário Silva
Urednik: Hrvoje Kovač
Prevela s portugalskog: Una Krizmanić Ožegović
Godina izdanja: studeni 2020.
ISBN: 978-953-259-308-2
Broj stranica: 279
Cijena: 139,00 kn
O projektu - Europa iznutra i izvana
„Europa iznutra i izvana“ projekt je kojemu je cilj promocija i približavanje europske suvremene proze hrvatskim čitateljima, a realizirat će se, kao i ranijih godina, u suradnji s programom Kreativna Europa Europske unije i s Ministarstvom kulture i medija Republike Hrvatske.
Tijekom osamnaest mjeseci Hena Com će objaviti deset nagrađivanih romana iz Austrije, Češke, Nizozemske, Španjolske (Katalonije), Portugala, Irske, Švedske, Finske, Estonije i s Islanda, a pet će autora ugostiti u Zagrebu, gdje će potaknuti kulturnu razmjenu i raspravu o aktualnim književnim temama s čitateljima na književnim događajima.
Ideja vodilja ostaje ista – oslikati sadašnjost suvremene Europe. Iz tog smo razloga u suradnji s izvrsnim književnim prevoditeljima priredili deset priča onih koji su na neki način „izvan“ većine, želeći propitati mogućnosti i mehanizme na koji način književnost čini vidljivima one „druge“ i marginalizirane.
Tako će se među brojim glasovima naći oni koji progovaraju o autizmu, oni koji se svakodnevno suočavaju s pritiscima i izazovima samohranog roditeljstva, oni koji su umirovljeni, a time i izuzeti iz svakodnevice, oni koji se bore s teškim bolestima, oni koji su na razne načine diskriminirani, kao i oni koje su životne odluke nepovratno dovele do svojevrsnog izopćenja iz zajednice.
Članak pripremila: Tonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/
Add comment
Comments