Naklada OceanMore prvi put na hrvatskome donosi književni dragulj zaboravljene ikone talijanske književnosti

Published on 2 March 2022 at 17:53

Alba de Céspedes „Zabranjenom bilježnicom“ potvrdila je status jedne od najznačajnijih talijanskih i europskih književica 20. stoljeća.

Njezin je spisateljski opus utjecao na mnoge  suvremene autorice poput Elene Ferrante koja njezine knjige naziva „knjigama ohrabrenja“ - a danas je upravo roman „Zabranjena bilježnica“ zaslužan za povratak ove autorice u fokus interesa izdavača, čitatelja i književnih kritičara diljem svijeta.

Zabranjena biježnica - Alba de Céspedes

O AUTORICI:
Alba de Céspedes (Rim, 1911.) unuka je prvog predsjednika Kubanske republike (1868.) pravnika i zemljoposjednika Carlosa Manuela de Céspedesa, oca nacije. Njezin otac, istog imena kao i djed, bio je diplomat i sam kratko predsjednik Kube (1933.), oženjen za Talijanku Lauru Bertini y Alessandri. Alba s dvadeset godina počinje raditi kao novinarka, a prvijenac „L’anima degli altri“ objavljuje 1935.

Za vrijeme rata bila je aktivna u pokretu otpora te je dvaput bila u zatvoru. Do svoje smrti 1997. objavila je dvadesetak knjiga, pisala je prozu, poeziju i dramske tekstove. Godine 1938. roman „Nessuno torna indietro“ (Nikome nema povratka, 1941.) doživljava senzacionalan uspjeh, objavljen je u više od 40 izdanja i preveden na više od dvadeset jezika.

Drugo njezino slavno djelo opsežan je roman „Na njenoj strani“ (Dalla parte di lei, 1949.), objavljen u hrvatskom prijevodu 1960. godine. Iako na trenutke romantičarski zanosan, gotovo irealan, iz današnje se perspektive vidi koliko je bio subverzivan.

U pogovoru romana prevoditelj Ante Rojnić ističe: „Problem žene – njen položaj u suvremenom građanskom društvu, njena intimna drama u odnosu prema muškarcu, u krilu obitelji pa i u širim društvenim okvirima – centralni je problem. Ljubav je glavni motiv koji je zaokuplja, ali – kako ističu talijanski kritičari – za razliku od njenih literarnih kolegica, problem se kod njenih protagonistkinja ipak postavlja šire: on ne obuhvaća samo ženu u odnosu prema ljubavi i svim psihološkim i obiteljskim komplikacijama, koji odatle proizlaze. Problem njenih junakinja je pitanje uključivanja u suvremeno društvo, u njegov moral, a to društvo i taj njegov moral za ženu su odveć kruti.” Dodali bismo još – i prepuni predrasuda, nasilni i pasivno-agresivni.

O KNJIZI:
Kad je 1952. objavljena Zabranjena bilježnica, njezin treći i najpopularniji roman, de Céspedes se zlatnim slovima upisuje u povijest talijanske književnosti na čijim će temeljima izrasti recentna talijanska proza. Napisan u dnevničkoj formi, roman je intimna ispovijest Valerije, supruge, majke i službenice koja živi u Rimu urednim i skromnim građanskim životom.

Kada svoje misli i osjećaje počne zapisivati u malu crnu bilježnicu, Valerija ne sluti kako će to postati dnevnik rasapa njezinih iluzija koje je gajila o braku, djeci i krhkom komforu građanskog života. Majstorski i nevjerojatno moderno ispisan ženski unutarnji monolog polako nam otkriva stvarnu pozadinu ljubavničkih, majčinskih i prijateljskih odnosa iza brižno izgrađene fasade.

Prvi put na hrvatskome, Naklada OceanMore donosi ovaj književni dragulj zaboravljene ikone talijanske književnosti u izvrsnom prijevodu Antonije Radić.

 

Zabranjenom bilježnicom Alba de Céspedes dosegnula je svoju umjetničku zrelost. To je daleko najdublja, ali i najjednostavnija njezina knjiga. Ona je jedna od rijetkih renomiranih autorica koja umješno propituje što znači biti žena.“ - The New York Times

Zabranjena bilježnica je minuciozan opis zrele ženske svijesti, ispričan tiho i staloženo, a ipak posjeduje nepokolebljivu moć istine.“ - Kirkus Reviews

Alba de Céspedes iznosi na svjetlo dana suptilne društvene podjele. Njezina protagonistkinja Valerija iz svoje pozicije upire prstom u zamke sustava i njegove učinke na snove i izjalovljene živote.“ - Abendzeitung München

Važno otkriće!“ - Die Zeit

 

Prevela s talijanskoga: Antonija Radić
ISBN: 978-953-332-133-2
Broj stranica: 320
Cijena: 170 kn

 

Članak pripremilaTonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/

Add comment

Comments

There are no comments yet.