Novi naslovi starih izdanja u nakladi Vuković&Runjić

Published on 9 April 2022 at 14:59

Od ovog tjedna u knjižarama, u nakladi Vuković&Runjić možemo pronaći dva nova izdanja starih naslova: političku alegoriju „Kratki izlet“ i krimić „Osumnjičeni“ iz pera Antuna Šoljana.

Kada su Vuković&Runjić na lanjskim Danima Antuna Šoljana u Rovinju predstavili svoje izdanje pet Shakespeareovih komada u izvrsnom Šoljanovom prijevodu, naglasili su da je to početak biblioteke u kojoj će objavljivati izabrana djela ovog pisca i prevoditelja čiji bogat i raznolik opus apsolutno zaslužuje nova izdanja.

Počeli su sa Shakespeareom jer je to bio gotovo prirodan odabir: Šoljanovi su prijevodi u Matici hrvatskoj izišli dovoljno davno da budu teško dostupni pa su smatrali da je vrijeme za reizdanje. No, nisu bili sasvim sigurni s čime će nastaviti – u obzir je dolazio roman „Kratki izlet“, ali razgovarali su i o dramama – a onda je u Rovinju dr. Mario Kolar održao predavanje o Šoljanovom kriminalističkom romanu i to im se nekako nametnulo kao sljedeća knjiga u biblioteci.

 

O PISCU:

Antun Šoljan (Beograd, 1932. – Zagreb, 1993.), možda najsvestraniji hrvatski pisac druge polovice 20. stoljeća, podrijetlom iz Starigrada na Hvaru, djetinjstvo je proveo u Pančevu i Slavonskom Brodu, školovao se i nastanio u Zagrebu, a poslije kao zaljubljenik u more i u Rovinju. U književnosti se pojavio ranih 1950-ih s piscima okupljenim oko časopisa Krugovi pa kao pjesnik, novelist, romanopisac, dramatičar, esejist, prevoditelj i antologičar obilježio hrvatsku književnu scenu svojim specifčnim, istinski modernim i postmodernim izričajem koji se uvijek oslanja na hrvatsku i svjetsku tradiciju.

Objavio je sedam zbirki pjesama (među ostalima Na rubu svijeta, 1956., Gartlic za čas kratiti, 1965., Bacač kamena, 1985.; Prigovori, 1992.), petnaest dramskih tekstova za radio, kazalište, TV, čak i videoperformance (npr. Brdo, 1964., Galilejevo uzašašće, 1966., Dioklecijanova palača, 1969.), tri knjige eseja i feljtona, četiri knjige priča (Specijalni izaslanici, 1957., Deset kratkih priča za moju generaciju, 1966., Obiteljska večera, 1975., Hrvatski Joyce i druge igre, 1989.) i pet romana (Osumnjičeni, 1960., Izdajice, 1961., Kratki izlet, 1965., Luka, 1974. i Drugi ljudi na Mjesecu, 1978.)

Kratki izlet – Antun Šoljan

 

Zaokupljen u ono doba osjetljivim pitanjima identiteta i individualne slobode koja su i središnja tema njegova stvaralaštva, Antun Šoljan je nužno bio sumnjiv režimu pa ga je pratila nelagodno neodređena etiketa političke nepodobnosti, što je utjecalo i na sudbinu romana Kratki izlet koji je doživljavan prvenstveno kao politička alegorija usmjerena protiv sustava.

To je, naravno, i dalje jedno od mogućih čitanja, ali Kratki izlet koji vodi šaroliku skupinu mladih na putovanje kroz magijski krajolik Istre u svojoj je slojevitosti mnogo više od toga: put prema neuhvatljivom cilju čiji je svaki korak potraga za smislom, opisan na možda najljepšim stranicama suvremene hrvatske proze.

 

ISBN: 978-953-286-300-0
Broj stranica: 144
Uvez: meki s klapnama
Cijena: 109 kn

Osumnjičeni – Antun Šoljan

 

Krimić „Osumnjičeni“, odnosno „Jednostavno umorstvo“, kako se originalno zvao, Šoljan je očito napisao po narudžbi, smatrajući to gotovo „šahovskim problemom“, kako je sam izjavio, a slično misli i Pavao Pavličić koji u pogovoru novog izdanja napominje kako je Šoljan „volio misliti i postupati kao profesionalac, što nije podrazumijevalo samo njegov status slobodnog umjetnika, nego i pripravnost da prihvati svaku moguću vrstu književnog izazova“.

 

O RADNJI:

Inspektor Horvat sprema se na počinak kad ga hitno pozovu na uviđaj u lokal Zvono gdje je nađen mrtav čovjek, ubijen tupim predmetom. Sumnja pada na sve koji su se u tom času zatekli na mjestu zločina. I dok Horvat, uz malu pomoć svojeg prijatelja, odvjetnika Matetića, kreće u lov na ubojicu pokušavajući kroz rašomonske iskaze osumnjičenih doći do istine, postupno se otkrivaju prljavi poslovi i izranjaju mračne tajne iz prošlosti koje svima upletenima daju motiv za ubojstvo, a pritom se u diskretnim detaljima oblikuje slika tadašnjeg Zagreba u kojem samo korak dijeli neonska svjetla velegrada od mračnih uličica i zapuštenih veža, a širokim bulevarima uz tramvaje voze seljačka zaprežna kola.

 

Krimić je izlazio prvo sredinom 1950-ih u nastavcima u tjedniku Globus, a zatim 1960. u ediciji roto-romana koji su se prodavali na kioscima, i po tome ispada da je to zapravo prvi objavljen Šoljanov roman – „Izdajice“ su izišle tek 1961. Već ta bi činjenica sama po sebi bila dovoljan razlog za novo izdanje, a kako u predgovoru navodi Kolar, Osumnjičeni su važni i zato što je to prvi poslijeratni hrvatski krimić koji je na neki način učvrstio tradiciju, povezujući Zagorkinu Kneginju iz Petrinjske ulice, napisanu 1910., s romanima suvremenih autora kao što su Pavličić i Goran Tribuson. Ilustracija za naslovnicu djelo je Danijela Žeželja.“ — Maja Šoljan

Šoljan je volio misliti i postupati kao profesionalac, što nije podrazumijevalo samo njegov građanski status slobodnog umjetnika, nego i pripravnost da prihvati svaku moguću vrstu književnog izazova. Netko je tada – devetsto pedesetih – zaželio dobiti krimić iz pera domaćega autora pa se tako obratio i Šoljanu. A on je valjda uzvratio: ‘Ako hoćete krimić, ja ću vam isporučiti krimić, samo se prvo moramo dogovoriti o cijeni.’” — Pavao Pavličić

Šoljanovi Osumnjičeni nisu, doduše, kako se bombastično navodi u naslovu intervjua koji je prethodio izlaženju romana u Globusu “prvi domaći kriminalistički roman”, nego prvi poslijeratni hrvatski krimić, ali iznimno važan – jer upravo s tim romanom zapravo započinje moderna tradicija i kontinuitet tog žanra u nas. Zanatski uspješan i intelektualno izazovan whodunit na tragu engleskog tipa krimića – koji se ‘sastoji u tome da se dva mozga bore tokom cijele pripovijesti’ i ‘gdje se zločin desi na početku, a rješenje je na kraju’ – Osumnjičeni nastavljaju i najvažniju tradiciju hrvatskog krimića, onu koja radnju i likove smješta u prepoznatljiv domaći milje i tako premošćuju jaz između Zagorkine Kneginje iz Petrinjske ulice te Pavličićevih i Tribusonovih kriminalističkih ciklusa.“ — Mario Kolar

 

ISBN: 978-953-286-301-7
Broj stranica: 224
Uvez: meki s klapnama
Cijena: 119 kn

 

Članak pripremilaTonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/

Add comment

Comments

There are no comments yet.