Idući tjedan od Hene stižu nove knjige!

Published on 12 April 2022 at 08:50

Dva romana: Leonardo Padura - „Savršena prošlost“ i Elif Shafak - „Pogled“ i jedna zbirka priča Sara Kopeczky Bajić - „Više ne znam tko si“ stiže nam iz naklade Hena Coma.

 


Savršena prošlost - Leonardo Padura

 

O AUTORU:

Leonardo Padura Fuentes (Havana, 1955.) najpoznatiji je i najnagrađivaniji živući kubanski književnik. Diplomirao je španjolski jezik i književnost na Sveučilištu u Havani i radio kao scenarist, novinar i kritičar. Njegova serija kriminalističkih romana prevedena je na više od dvadeset jezika i nagrađena prestižnim nagradama „Cafe Gijon“, „Hammett“ za najbolji kriminalistički roman, "Prix des Amériques insulaires" u Francuskoj, „Brigada 21“ za najbolji roman godine, „Cuban Critics“, „National Prize“ za roman i „Raymond Chandler“.

Njegov roman „Čovjek koji je volio pse“ (2009.) kritika je proglasila remek-djelom, a nagrađen je s čak pet nagrada (poput „Francesco Gelmi di Caporiacco“, „Prix Initiales“, i „Critic’s Prize“). Osim toga, dvaput je dobio nagradu za cjelokupni opus, „Cuban National Prize for Literature“ te nagradu „Princess of Asturias“, jednu od najvažnijih nagrada u Španjolskoj. Živi i radi na Kubi.

O ROMANU:

Novogodišnje jutro 1989. poručniku Mariju Condeu počinje grozno. Mamuran je, boli ga glava, ima samo jednu cigaretu, a šef ga, jasno je iz telefonskog poziva kojim ga budi iz kratka sna, ne namjerava poštedjeti – novi misterij čeka njegovu pozornost. Netragom je nestao Rafael Morín Rodríguez, uspješni i poznati Kubanac, a okolnosti njegova nestanka potpuno su mutne. Osebujni Morin pritom nije samo još jedan slučaj u nizu, on je trn u Condeovu oku još iz vremena nježne gimnazijske mladosti, kada je, uza sve uspjehe, osvojio i oženio Condeovu najveću ljubav – fatalnu Tamaru. Conde i Tamara ponovno će se sresti u opakim okolnostima, a slike iz davne prošlosti tjerat će poručnika na mnoga promišljanja, kao i na niz otkrića u još jednoj igri sjena po živim kubanskim ulicama.

Savršena prošlost prvi je u nizu kriminalističkih romana velikog Leonarda Padure, s Marijem Condeom u glavnoj ulozi. Kao i Zbogom, Hemingway, i ovaj roman donosi mnogo više od užitka potrage za počiniteljem – širom otvara vrata u šaren i kulturom bogat prostor Kube osamdesetih te ocrtava život kubanskog društva u svoj njegovoj dinamičnoj raskoši.

 

Padura je majstor atmosfere.“ - The Times

 

Urednik: Hrvoje Kovač
Prevela sa španjolskog: Duška Gerić Koren
Godina izdanja: travanj 2022.
ISBN: 978-953-259-364-8
Broj stranica: 216
Cijena: 129,00 kn

Pogled - Elif Shafak

 

O AUTORICI:

Elif Shafak (1971., Strasbourg) nagrađivana je britansko-turska spisateljica i najčitanija autorica u Turskoj. Piše i na turskom i na engleskom jeziku i objavila je 17 knjiga, od kojih su 11 romani. Njezina su djela prevedena na 50 jezika. Shafak je doktorirala znanosti i predavala je na raznim fakultetima u Turskoj, Sjedinjenim Američkim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu, između ostaloga na Sveučilištu „St. Anne’s College“ i na Oxfordu.

Članica je Svjetskog ekonomskog foruma i jedna od utemeljiteljica Europskog vijeća za međunarodne odnose. Kao braniteljica ženskih prava, prava LGBT zajednice i prava za slobodu govora, Shafak je inspirativna javna govornica i više puta je nastupila kao govornica na TED-u te bila nagrađena ovacijama. Shafak doprinosi mnogim velikim publikacijama diljem svijeta i dodijeljena joj je titula „Chevalier des Artes et des Lettres“. Politico ju je izabrao kao jednu od 12 ljudi koji čine svijet boljim mjestom. Bila je u žiriju brojnih književnih nagrada i predsjedala je nagradom „Wellcome“.

 

Cijeli svoj život branim prava žena, prava manjina, demokraciju i slobodu govora. U svojim knjigama nastojim dati glas onima koji glasa nemaju.“ - Elif Shafak

U središtu mojeg rada uvijek će biti fikcija. Mašta. Priče. Pripovijedanje. U Turskoj se na usmenu kulturu gleda svisoka kao na „domenu neinteligentnih, neobrazovanih žena“. Ja nikada ne podcjenjujem usmenu kulturu. Uz to, ja sam akademik i volim čitati o raznim temama: povijesti, filozofiji, neuroznanosti, političkim znanostima. Smatram da romanopisac mora biti znatiželjno biće i uvijek učiti, uvijek čitati. Isto tako mislim da romanopisac mora dobro slušati. Moramo slušati ljude i slušati svemir. Tako da sam sad u toj fazi: samo slušam.“ - Elif Shafak u razgovoru za Open Magazine

Elif Shafak uvijek je bila najempatičnija autorica. Ona vidi nevidljivo i posuđuje svoj glas onima koji su ušutkani. Najčitanija je turska spisateljica, a njezin posljednji roman 10 minuta i 38 sekundi u ovom neobičnom svijetu je upravo sve ono što smo od Elif Shafak očekivali. U romanu ne nailazimo samo na iznimno suosjećanje i čovječnost već i na živahnu evokaciju skrivenog Istanbula sredine 20. stoljeća; dirljiva prijateljstva i složene unutarnje živote ženskih likova, po čemu je Shafak odavno poznata.“ - The Guardian

Jedna od najboljih svjetskih autorica danas.“  - Hanif Kureishi

 

O ROMANU:

B-C je muškarac izrazito niska rasta, a njegova voljena – izrazito pretila žena. U okrilju svog doma žive mirnim, povučenim životom, ali čim izađu na ulicu, na njih se sruči gomila pogleda teških od predrasuda. Žena ih loše podnosi, muškarac nešto bolje. Ona se tješi opsesivnim prejedanjem, a on opsesivnim traganjem za natuknicama za svoj Rječnik pogleda. Dosjete se čak zamijeniti uloge: ona se preoblači u muškarca, a on u ženu, ne bi li zavarali okolinu… No tu priči nije kraj – poći nam je dublje u prošlost i dalje u svijet, jer čovjek je svagdje i odvajkada i promatrač i promatrani, a znatiželji se ne može uteći.

Ova, zasigurno najneobičnija knjiga Elif Shafak, objavljena davne 1999. godine, aktualnija je nego ikad. Napisana u doba kada nije bilo reality showova ni društvenih mreža, bavi se gledanjem i viđenim, promatračem i promatranim. Bavi se živahno, napose neobično, na momente bizarno i groteskno, poimanjem ljepote i ružnoće, emocionalnom gladi i traumom, pogledima svake namjere i izgledima svake vrste. Istočnjački mistična i pripovjedno zaigrana, proza u kojoj autorica meandrira kroz prostor i vrijeme, ponirući u tajne ljudskog bića oduvijek izložena pogledu, donosi nam ludičku studiju o nezaustavljivoj moći percepcije.

 

Percepcija je krovna tema originalne i uvjerljive knjige Elif Shafak. Kao i vrijeme samo, Shafak sugerira da su gledanje i viđenje cirkularne, referencijalne forme, jer pogled se neprestance kreće, vraćajući se uvijek iznova svom subjektu, nezaustavljivo i prodorno.“ – TLS

Bogat, slojevit narativ o izopćenicima i kako ih društvo vidi… čudno, halucinantno djelo.“ - Kirkus

Književni dragulj, djelo o temi ‘promatranja i bivanja promatranim’ – mnogo prije Instagrama.“ - SonntagsBlick

Mistično, orijentalno, šareno i – da – senzualno.“ - NDR Kultur

Ova me proza podsjeća na umjetnost tkanja tepiha, pri čemu umjetnik isprepliće različite motive i povezuje ih u jednu blistavu sliku, koja je vidljiva tek kad se promatra u cjelini.“ - BÜCHERmagazin

Njezin je slikoviti jezik toliko voluminozan, da se stvarnost i fantazija uvijek iznova zamagljuju u mahnitosti opisa, u kojima čitanje gubi svoju linearnost i počinje nalikovati meditaciji.“ – GALORE

 

Urednica: Nermina Husković
Prevela s engleskog: Mirna Čubranić
Godina izdanja: travanj 2022.
ISBN: 978-953-259-362-4
Broj stranica: 256
Cijena: 139,00 kn

Više ne znam tko si  - Sara Kopeczky Bajić

 

O AUTORICI:

Sara Kopeczky Bajić (1992.) odrasla je u Splitu, gdje i danas živi. Po struci je profesorica engleskog i talijanskog jezika, a po pozivu spisateljica opće prakse. Prozu i poeziju objavljivala je u časopisima, zbornicima i na portalima u zemlji i inozemstvu. Tijekom studija uređivala je časopis „Split Mind“, a trenutno je urednica regionalnog časopisa za književnost i umjetnost „Libartes“. Za portal „Booksa“ pisala je književne preporuke i kolumnu Autorica vs. svijet, a za Gradsku knjižnicu Marka Marulića u Splitu snimala je podcast Zapričavanja i vodi književne tribine Librokazi.

Vodila je nekoliko radionica kreativnog pisanja: u Infozoni, u sklopu projekta Praznine udruge Culture Hub, u sklopu gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, kao i različite online radionice. Osvojila je nekoliko književnih nagrada: drugo mjesto na natječaju „Zlatko Tomičić“, prvo mjesto na natječaju „Ulaznica“, nagradu „Trećeg Trga“ za zbirku priča U potrazi za jugom i nagradu Mak Dizdar za zbirku pjesama Kamen, školjka, papir. Za pisanje zbirke priča Više ne znam tko si dobila je potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Zajedno s Ružicom Gašperov vodi splitski književni klub „Pisci za pisce“ i na istoimenom blogu redovito objavljuje savjete o pisanju i književne preporuke.

 

O ZBIRCI PRIČA:

Čak dvadeset i šest kratkih priča sačinjava drugu zbirku za odrasle, a četvrtu knjigu Sare Kopeczky Bajić Više ne znam tko si. Jasno je iz te brojke da im je tematski raspon velik, a opet, vrlo je lako i točno reći da se sve bave ljudima i njihovim odnosima: partnerskim, cijelim spektrom obiteljskih ili poslovnim. Baviti se međuljudskim odnosima znači govoriti o njihovim krizama i nedostacima, o dinamikama u kojima staro nestaje, a novo nastaje. Disfunkcionalni odnosi reproduciraju i takve ljude, pa u nekoliko priča imamo posla i s, psihijatrijski gledano, graničnim slučajevima, kojima je manipulacija izvor moći i obrambeni mehanizam.

Sara Kopeczky Bajić demonstrira suvereno vođenje priča i građenje dramaturgije. Za ostvarenje svojih ciljeva bira jednostavan, čist i pregledan jezik, dostupan svima, jezik koji se lako prati, a koji piše priče koje će nas zavrtjeti kao perilica uključena na program ispiranja krivnje, jer to je i najčešći motiv ovih priča.“ - Kruno Lokotar

 

Beletristika: domaća
Biblioteka: Verbarij
Urednik: Kruno Lokotar
Godina izdanja: travanj 2022.
ISBN: 978-953-259-363-1
Broj stranica: 232
Cijena: 139,00 kn

 

Članak pripremilaTonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/

Add comment

Comments

There are no comments yet.

Create Your Own Website With Webador