Priča je ovo o bolesti i bolničkoj stvarnosti. Priča o pacijentu i obitelji. Priča o hrabrosti i očaju, o mnoštvu krivih putova i puno dobronamjernih savjeta. Priča koju je bilo teško ispisati.
Čaj od ruže - Karla Kuzle
O AUTORICI:
Karla Kuzle rođena je 9. travnja 1977. godine u Zadru. Odrasta u Velikim Zdencima, a od osme godine živi u Zagrebu, gdje polazi osnovnu školu, završava opću IX. gimnaziju, diplomira na Pravnom fakultetu u Zagrebu, gdje 2008. godine završava i Sveučilišni poslijediplomski interdisciplinarni specijalistički studij iz područja Javne uprave.
Radila je u Ministarstvu obrane, Upravi za obrambenu politiku, na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu i u jednom trgovačkom društvu. Govori tri strana jezika te hrvatski znakovni jezik. Objavila je dva stručna rada iz područja Javne uprave. Od 2009. godine je u mirovini.
Njezine literarne radove nagradio je i objavio Večernji list, više puta časopisi Mila, Elle, Cosmopolitan, Grazia i Gloria, opetovano su objavljivani na katoličkom portalu Križ života u formi kolumne rubrike Društvo.
Autorski ugovor potpisala je s nakladničkom kućom Algoritam sudjelujući svojim radom u knjizi Samo svoja 2, te za ljubavni roman s tjednikom Gloria. Knjižnica „Sesvete“ nagradila je njezin rad u formi ljubavnog pisma. Radove objavljuje i u časopisu kluba pacijenata „Zajedno“ u Psihijatrijskoj bolnici „Sveti Ivan“ Zagreb, Naše lisje.
Živi u Zagrebu sa suprugom, ocem, mačkom i ribicama. Psihijatrijski se liječi od šesnaeste godine. Njezini gimnazijski profesori i kolege još uvijek se sjetno sjećaju njezina nekad briljantnog uma. Trenutno pohodi edukaciju Propedeutika psihoterapije, kako bih u budućnosti mogla volonterski voditi radionice Terapijskog pisanja. Čaj od ruže njezin je književni prvijenac, ali zapravo je treća knjiga koju je napisala.
O KNJIZI:
Po svemu iznimnu i iznadprosječno inteligentnu djevojčicu i djevojku u pubertetu, zadesila je teška psihička bolest kojoj su tek godinama kasnije dali ime: shizofrenija.
U knjizi autorica hrabro i bez uljepšavanja opisuje svoju borbu s njome, šok prve hospitalizacije u psihijatrijskoj bolnici, te drugih petnaestak koje su uslijedile u godinama agonije, uspjehe i propuste u liječenju koje kulminira davanjem elektrošokova.
Unatoč preprekama i svojim ograničenjima, rastrgana između želja, ambicija i surove realnosti, iako neprestano sputana i obilježena bolešću koja s godinama neminovno prerasta u obilježje njezina identiteta.
Autorica nastoji ostvariti uobičajen život mladog čovjeka, postiže znatne uspjehe u gimnaziji i na fakultetu, bori se protiv predrasuda i stigmatizacije psihičkih bolesnika, te se knjigom trudi široj javnosti približiti i pojasniti način razmišljanja, percepcije i funkcioniranja psihičkog bolesnika.
Cijela obitelj uključena je u dugogodišnje liječenje, članovi obitelji su bliski i povezani, podrška obitelji je neupitna i velika, ali bolest polako nagriza i oca i majku, koja naposljetku počini suicid. To je još jedan ogroman stresogeni faktor i trauma koju autorica nosi i o suočavanju s kojim progovara iskreno i bez zadrške.
Priča koju je autorica ispričala daleko je od štiva za razbibrigu i opuštanje, to je bolno autobiografsko iskustvo, ali s puno nade i konkretnih savjeta koji ponekad sličnim pacijentima i članovima njihovih obitelji mogu biti korisni, a možda i presudno važni.
Stavljajući na papir sve što je doživjela i preživjela, autorica nastoji raditi na senzibiliziranju javnosti za probleme psihičkih bolesnika, svakog pacijenta i obitelji koja pati i trpi uz njega, pridružujući se svojim malim doprinosom globalnom pokretu osvješćivanja i solidarnosti za te ranjive skupine osoba.
Broj stranica: 124
Godina izdanja: 2020.
ISBN: 978-953-336-666-1
Cijena: 75,00 kn
Članak pripremila: Tonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/
Add comment
Comments