Tri divna noviteta su stigla u knjižare iz HenaCom naklade.
„Hippocampus“ - Gertraud Klemm je roman objavljen u sklopu EU projekta Europa iznutra i izvana. Duhovit je to protest protiv muške dominacije u umjetničkim krugovima i gorka satira na račun društva u kojem po piscima imena dobivaju institucije, a po spisateljicama – salate. Divna je vijest da autorica u listopadu dolazi u Zagreb promovirati roman.
„Bit ću ondje“ - Kyung-sook Shin je novi roman autorice velikog hita „Molim te, pazi na mamu“, a „Na sunčanoj strani ulice“ - Dina Rubina je uzbudljiva priča o Taškentu druge polovice 20. stoljeća gdje dvije snažne žene nose radnju ove polifone. Više informacija o svakom romanu pročitajte u nastavku članka.
Hippocampus - Gertraud Klemm
O AUTORICI:
Gertraud Klemm (Beč, 1971.) suvremena je austrijska spisateljica. Po struci je biologinja, a danas se isključivo bavi pisanjem i aktivizmom. U svojim romanima istražuje različite fasete bivanja ženom u suvremenom svijetu. Dosad je objavila pet romana, knjigu eseja, dnevničke zapise i zbirku kratkihpriča.
Za tekst Ujjayi 2014. dobila je nagradu „Ingeborg Bachman“, roman Aberland donio joj je nominaciju za „Deutscher Buchpreis“ (2015.), a roman Herzmilch ponio titulu najboljeg romanesknog debija (2015.) te je nominiran za EUPL. Među nagradama treba istaknuti i austrijsku nacionalnu „Outstanding Artist Award für Literatur“ (2020.) te nagradu „Ernst Toller“ (2021.), kojom se odaje priznanje politički angažiranim autorima, za koju je ponajzaslužniji njezin posljednji roman Hippocampus, objavljen 2019.
O ROMANU:
Helene Schulze je mrtva i austrijska kritika staru feminističku vješticu napokon može mirne duše nominirati za najveću njemačku književnu nagradu. Uostalom, najbolja je spisateljica – mrtva spisateljica. No njezina prijateljica Elvira odlučuje nizom akcija uskrisiti Helene, njezinu književnu ostavštinu i zajedničku revolucionarnu mladost, sve uz pomoć mladoga snimatelja Adriana, koji će njezine performanse evidentirati snimkama i objaviti urbi et orbi.
Od postavljanja perika na konjaničke spomenike i izložbe pelena, Elvirine će akcije bivati sve provokativnije… Ovaj je roman duhovit protest protiv muške dominacije u umjetničkim krugovima i gorka satira na račun društva u kojem po piscima imena dobivaju institucije, a po spisateljicama – salate.
Gertraud Klemm, enfant terrible austrijske književne scene, napisala je posvetu ženskom prijateljstvu i odanosti u prozi natopljenoj revoltom i potragom za pravdom. Bez dociranja, oblikujući zabavan, humorističani nepredvidljiv roman ceste, Klemm oštricom ironije otvara konzervirane običaje i tradicije – kojih nismo ni bili svjesni.
„Napisati roman o feminizmu koji je istodobno urnebesno smiješan i brutalno ozbiljan, to nije lako. Morala se najprije pojaviti jedna Klemm da bi takvo što uspjelo. Jer ona ima zube, ima potreban austrijski bezobrazluk, smisao za humor i ponajprije: jezik.“ - Mareike Fallwickl, Bücherwurmloch
„Gertraud Klemm u Hippocampusu razotkriva licemjerje književne industrije, kao i čoporski nastrojenu političarsku kastu. Pritom uspijeva napisati prekrasne odlomke koje biste voljeli podcrtati.“ - Helmut Atteneder, Oberösterreichische Nachrichten
„... ova autorica progovara s težinom, gnjevom i snagom, u osvježavajućoj, čistoj izravnosti, i trebala bi postati obveznom lektirom.“ - Anne-Dore Krohn, Poetenfest Erlangen
„Eksplozivno, agresivno i pritom neopisivo zabavno.“ - Katrin Hillgruber, Der Tagesspiegel
„Kakav je to film!“ - Mia Eidlhuber, Der Standard
Urednica: Nermina Husković
Prevela s njemačkog: Stjepanka Pranjković
Godina izdanja: kolovoz 2022.
ISBN: 978-953-259-372-3
Broj stranica: 248
Cijena: 149,00 kn
Bit ću ondje - Kyung-sook Shin
O AUTORICI:
Kyung-sook Shin (1963., Jeongeup, Južna Koreja) cijenjena je i nagrađivana autorica, kako u vlastitoj zemlji tako i izvan nje. Njezin književni prvijenac Winter Fables objavljen je 1985., a otada joj je izašlo dvadesetak knjiga, od kojih su većina romani. Piše i kratke priče te nefikciju. Dobitnica je brojnih i prestižnih korejskih i azijskih književnih nagrada, a prijevod njezina djela The Girl Who Wrote Loneliness osvojio je francuski „Prix de l’Inaperçu“, uz obrazloženje da je riječ o djelu čiju izvrsnost treba upoznati šira publika.
Najuspješniji joj je roman Molim te, pazi na mamu (2009.), korejska uspješnica prodana u milijunskim nakladama, koji je preveden u čak dvadesetak zemalja. Prva je Korejka i prva žena kojoj je dodijeljeno prestižno priznanje „Man Asian Literary Prize 2011“ (Za Molimte, pazi na mamu), čime se potvrdila kao jedna od najvažnijih suvremenih južnokorejskih književnica.
O ROMANU:
Prosvjedi na sveučilištu u punom su jeku dok usamljena Jung Yoon, nakon majčine smrti, ulazi na prvo predavanje omiljenog profesora, nesvjesna da će joj posve promijeniti pogled na svijet. Slušajući njegove riječi, kriomice pogledava naočitog kolegu Myungsuha, a s njime i tajanstvenu Miru, djevojku opečenih ruku koja je izostavljena iz profesorove prozivke. Iako ih ne poznaje, o njima intenzivno razmišlja.
Danima nakon, u iznenadnom sukobu policije i prosvjednika, Yoon ostaje bez svijesti i cipela, ali Myungsuh i Miru pritječu joj upomoć. Taj susret usred kaosa označit će početak intenzivnog druženja, ali i traumatičnog puta gubitka, otkrića i sazrijevanja.
Bit ću ondje kontemplativna je proza o mladim životima u vremenu nezadovoljstva i korozivnih društvenih odnosa. Ponirući u vrlo intiman svijet pripovjedačice, a istodobno nudeći perspektivu događaja kroz bilježničke zapise njezina prijatelja, Kyung-sook Shin ponovno izaziva snažno ganuće kod svojih čitatelja. Napisan kao moćna posveta prisnim odnosima, ovo je roman o mnogim generacijama, o ljubavi, o svima nama.
„Dečki nestaju. Sestre se samozapaljuju. Biljke venu. Drveće treba spasiti. Kao i Yoon i njezina tri prijatelja. (...) Iako sadržava više dijaloga i dijegeze nego klasičnog zapleta, roman je i dalje page turner – takav je Shinin dar za pripovijedanje i za pažljivu obradu motiva.“ - Nami Mun, The New York Times
„Shin piše o čežnji i usamljenosti s onakvom kontroliranom strašću kakvu nalazimo u klasičnoj ruskoj književnosti. Njezini likovi rijetko podižu glas. Umjesto toga, oni pričaju priče, šeću i zajedno objeduju. No prije svega, oni pamte.“ - Hector Tobar, The L.A. Times
„Bit ću ondje proganjajuća je priča o adolescentskim problemima koja će dotaknuti sve čitatelje, odasvud.“ - Lucy Scholes, Independent
„Shinin jednostavan, ali aluzivan pripovjedni glas donosi nam još jednu smirenu, dirljivu priču, istodobno nam stranu i poznatu.“ - Kirkus
„Vještina Kyung-sook Shin leži u sposobnosti da specifično preobrazi u univerzalno.“ - Shelf Awareness
„U Bit ću ondje jednako je riječ o nježnim prijateljstvima koliko o tragedijama političkog ustanka.“ - The Huffington Post
Urednik: Hrvoje Kovač
Prevela s engleskog: Mirna Čubranić
Godina izdanja: kolovoz 2022.
ISBN: 978-953-259-374-7
Broj stranica: 264
Cijena: 149,00 kn
Na sunčanoj strani ulice - Dina Rubina
O AUTORICI:
Dina Rubina (1953., Taškent) jedna je od najprominentnijih ruskojezičnih izraelskih književnica. Diplomirala je glazbu na Taškentskom konzervatoriju. Radila je kao dramaturginja i scenaristica, neko je vrijeme živjela u Moskvi, a 1990. preselila se u Izrael. Prve su joj priče objavljene u časopisu Yunost. Autorica je pedesetak djela, od čega desetak romana. U njezinu su fokusu židovska i izraelska povijest te njihovo preplitanje s ruskom kulturom.
Dobitnica je niza internacionalnih nagrada, među kojima treba istaknuti najveće rusko priznanje, „Veliku knjigu“ za roman Na sunčanoj strani ulice 2007., koji je bio nominiran i za ruskog „Bookera“, te 2006. dospio u finale nagrade „Jasna Poljana“. Po njezinim su djelima snimljeni filmovi i televizijske serije. Djela Dine Rubine prevedena su na tridesetak jezika.
O ROMANU:
Dvije snažne žene nose radnju ove polifone, uzbudljive priče o Taškentu druge polovice 20. stoljeća. Prva je Katja, koja kao djevojčica stiže u Taškent iz opkoljenog Lenjingrada, i zahvaljujući brižnosti Uzbekinje Hadiče, jedina od svoje obitelji preživljava. Druga je njezina kći Vjerka, čije je djetinjstvo ispunjeno samoćom, crtanjem i majčinim batinama.
Obje su umjetnice, ali različitih predznaka. Lukava, čvrsta i nesmiljena Katja postat će vrhunska krijumčarka, umjetnica u svijetu kriminala, a ingeniozna Vjerka – slavna uzbečka slikarica. Njihov će život u hektičnom i multinacionalnom Taškentu obilježiti brojni protagonisti, začudnih i nevjerojatnih životnih priča. Svjedočit ćemo svađama i prijevarama, dubokim prijateljstvima, gubicima i lomovima, sudbinskim susretima, i jednoj velikoj pravoj ljubavi.
Na sunčanoj strani ulice najpoznatije je djelo Dine Rubine. Priča je složeno strukturirana i vješt je spoj mašte i autofikcije. Autorica Taškenćanka u šaroliki i uzbudljivi fikcijski kolorit upliće vlastiti glas, koji zajedno s drugima priziva u sjećanje grad njezine mladosti – taj orijentalni vrtlog napučen različitim kulturama, etnosima i jezicima. U tom gustom pripovjednom tkanju ima i neke suptilne čarolije – poziva da ga se čita u dahu te neprestano otkriva spona kojom je autorica povezala sve protagoniste ove priče.
„Ona je možda jedina moderna ruskojezična autorica koja uspijeva spojiti elemente koji se često međusobno isključuju, kao što su privlačnost štiva i hvalospjevi kritike, uzbudljiva akcija i bogat, ekspresivan jezik. (…) Rubina je spisateljski virtuoz. Vješta je u osmišljavanju zadivljujućih zapleta, pri čemu istodobno ispunjava svoje knjige detaljima stvarnoga života, upečatljivim metaforama i uvjerljivim likovima.“ - RBTH
„Rubina sočno opisuje Taškent, detaljno, s njegovim bojama, mirisima i osebujnim govornim obrascima. Unutar ovih kulisa može se razviti baš svaki zaplet.“ - Time Out
„… djela koja izlaze iz formata, gdje se dobra, čitka fikcija izdiže daleko iznad uobičajene masovne produkcije jer književno okružje nije krivotvoreno, već ‘prošiveno’ nitima života, vitalnošću…“ - Voprosy Literatury
Urednica: Nermina Husković
Prevela s ruskog: Tatjana Radmilo
Godina izdanja: kolovoz 2022.
ISBN: 978-953-259-373-0
Broj stranica: 392
Cijena: 169,00 kn
Članak pripremila: Tonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/
Add comment
Comments