Što čitati?

Published on 11 July 2022 at 18:45

Često se znamo pitati što sljedeće čitati. Zar ne? Možda vam ovaj članak pomogne...

Nas smo tri čitalice i pisalice, Ivana, Sandra i ja u svom filmu i svaka svoja, svaka različita na svoj način pa tako i čitamo svašta i volimo svašta. Ovdje sam skupila nama drage pročitane knjige raznih žanrova za koje sam naslove sigurna da će pronaći put do svojih budućih ljubitelja.

Članak nudi: domaće i strane autore, dječje romane i one za odrasle, lagana i duhovita štiva, ozbiljno teške i istinite priče, duhovnne, psihološke i krimić priče, ljubavne, zabavne, publicistiku, dramu i obiteljske teme i svašta između. Pronađite nešto za sebe u kratkim opisima koji će vas klikom na naslov odvesti na naše detaljnije viđenje pročitanog.

Skandar i krađa jednoroga (Skandar #1) - A.F. Steadman

U ovoj priči, jednorozi nisu ni približno onakvi kakve ih ja zamišljam. Ova ekipa je ozbiljna, tamna, krvoločna, ljuta, puna energije koju će bez razmišljanja iskoristiti za obranu. Nema tu mjesta za prpošne i slatke jednoroge. Nisam se u početku baš s time povezala, ali priča je ovo koja te uzme i ne pušta...

 

Pax i Pax - putovanje kući - Sara Pennypacker

Volim Paxa već duge četiri godine. Prije tri sam ga dobila na dar za rođendan od svojih dragih čitalica i jedna mi je od dražih priča na polici. Prijateljstvo dječaka Petera i lisice Paxa je posebno i kao takvo preporuka i za male, ali i za velike. Uz „Čudo“ rado bih ga uvrstila u obaveznu lektiru.

 

Feniks i Čarobni sag (Five Children #2) - E. Nesbit

Dječji je ovo roman i vjerujem da je predviđeno da se ne mora baš striktno čitati redom, već uroniti u bilo koju priču iz trilogije i uživati u svakoj stranici. Tako lijepo, onako „starinski“ pristojno i elegantno pisano da je svaka rečenica bila divna. Sigurna sam da je prijevod majstorski odrađen baš zbog tog uspjeha prenošenja cijele atmosfere.

Marej u Jezogradu - Marijana Dragičević

„Marej u Jezogradu“ je nastajao dok je spisateljica čekala da joj „stigne“ njezin Marej. Bila je to nevjerojatna hormonska čudotvorina koja je baš tada morala biti „rođena“. Za njezinog Mareja. Ali i za svih nas, jer roman koji je predviđen za djecu 8-12 godina, možemo čitati i ako nismo u ovoj dobnoj granici. Ja sam živi dokaz! A uskoro nam stiže i nastavak!

 

Dječak koji je uzgajao zmajeve, Dječak koji je živio sa zmajevima i Dječak koji je letio sa zmajevima - Andy Shepherd

Kako desetogodišnji dječak Tomas, glavni lik romana, na samom uvodu kaže: „Mi uzgajamo zmajeve. Samo da znate, njih je mnogo, mnogo teže uzgojiti nego krastavce!“, neće ova pustolovina biti med i mlijeko... A ne, ne! Bit će to jako zabavna, napeta, simpatična, duhovita, vrckava priča koja će se dotaknuti, osim genijalnih zmajeva, i odnosa među prijateljima, odnosa u obitelji i društvu. Priče su ovo kakve bi sve ovakve vrste priča trebale biti! Vani je već četvrti dio!

Kad smo vjerovali u sirene - Barbara O'Neal

Ovu sam priču doživjela kao obiteljsku dramu koja nam daje sve vrste ljubavi pa i romantičnu koja mi se ovdje svidjela; donosi uvijek zamršene odnose u obitelji, govori o oprostu, traumama, promjenama, padanju i rastu. Govori o tome kako se nositi sa životom...

Istinska ljubaznost - Houston Kraft

Svi mi mislimo da smo ljubazni. Barem u neku ruku. Neki su svjesno ljubazni - ponekad, kada im to odgovara, neki rado pohvale tuđe cipele, torbu, frizuru, uspjeh... Sve je to hvale vrijedno, pogotovo ako se druga strana barem na trenutak osjeća sretno. Ova knjiga nije o tome. Ova je knjiga o dubljoj, iskrenoj, empatijskoj ljubaznosti, o onoj koja dolazi iz naše nutrine, ili se najprije vježba pa onda postane dio nas.

 

Bruce Lee: Budi voda, moj prijatelju - Shannon Lee

Dopustite si zalutati u ovu priču jer ćete, bez obzira na svoje predznanje o duhovnosti, sigurno pronaći zanimljive dijelove života Leejevih iz kojih možete učiti. Uvidite veličinu skromnog, a opet s razlogom velikog života i budite voda...

 

Posuđeno vrijeme - Defne Suman

Roman započinje i završava Šeherezadinom pričom, tajanstvenom i magičnom, i iako cijelom dužinom romana ona pripovijeda svoj život, velik prostor ustupa drugim ženama i likovima, duhovima prošlosti, kako bi ispričali svoje živote, boli i tuge.

Neukroćena - Glennon Doyle

O čemu se ovdje radi, ukratko? O životu, o poboljšanjima, o tome da se može ako smo dovoljno ustrajni i željni promjene. Priča je ovo o razvodu, roditeljstvu, ljubavi na svim razinama i ulogama, priča koja nudi dokaz da se s jednom odlukom može sve promijeniti na bolje iako svjesno rušimo sve što smo do sada gradili, vjerujući da slušanjem i poštivanjem tuđih nametnutih pravila radimo ispravno za sebe i zajednicu. Možda je zajednica i bila zadovoljna, ali ovaj put je to bilo na uštrb pojedinca.

 

Zvjezdana prašina - Byron Lane

Zaželjela sam se laganog, po mogućnosti duhovitog, zabavnog štiva i bez nekog razmišljanja uzela „Zvjezdanu prašinu“ s police. Sinopsis ne donosi puno, ali meni je dalo naslutiti da sam na dobrom putu s obzirom na ono što želim čitati. Dobila sam željeno, plus puno više!

 

Prijelom - Dani Atkins

Jako sam se ugodno iznenadila kada sam krenula s čitanjem ovog romana, ne znajući u koji žanr se smješta, i u jednom čitanju došla do njegove polovice. Bilo mi je intrigantno jer način pripovijedanja nije bio klasičan. Linijska radnja se ovdje mijenja i, sigurna sam, nećete znati što će se točno dogoditi do posljednje stranice.

 

Allegro u pastelu - Leif Randt

Riječ je ovdje o laganoj i prozračnoj prozi, a dvoje glavnih likova su toliko normalni, dragi, obični, zanimljivi, svoji; privlači nas sve što rade i misle, bilo da se radi o njihovim stajalištima o svijetu ili čajnim ceremonijama kojih se pridržavaju. Neopterećeni su, ne nose svu težinu svijeta na svojim ramenima i upravo je to donijelo novinu, svježinu i olakšanje jer u zadnje vrijeme sve čini se vrvi od dubokoumnih prenemaganja.

Ešalon za Samarkand - Guzel Jahina

Na 434 stranice ove knjige je toliko dobrote da imaš osjećaj da će ti se srce raspuknuti; ima i puno suza, bez njih nemaš osjećaja da si živ. A ono što bi neki možda nazvali slinavošću, zapravo je velika požrtvovnost. Iako autorica u svojim romanima progovara o traumatičnim epizodama rane sovjetske povijesti, kroz njih se provlači toplina, briga za bližnjega i nadasve nada u bolju budućnost. Takav roman je i Ešalon za Samarkand.

 

Problem triju tijela (Remembrance of Earth's Past #1) - Cixin Liu

Prva je ovo knjiga u znanstveno-fantastičnoj trilogiji Sjećanje na prošlost Zemlje proslavljenog kineskog pisca Cixina Liua, roman je koji me oduševio van svakih očekivanja. I odličan je zapravo primjer da žanr ne mora značiti apsolutno ništa. Ovo definitivno jest znanstvena fantastika, ali ima neraskidivu poveznicu sa stvarnošću pa premda dozvoljava da se slobodno odmaknemo od stvarnosti i zamišljamo, ne dopušta da odemo u nerealnost i zaglavimo u snovima.

 

Mućke – sve o omiljenoj humorističnoj seriji - Graham McCann

Ovo je priča ne samo o seriji, već i o čovjeku koji ju je osmislio, skromnom, tihom i nevjerojatno duhovitom Johnu Sullivanu, kao i o njegovom fantastičnom scenariju; sjajnoj glumačkoj postavi koja je udahnula život Del Boyu, Rodneyju, Djedu, stricu Albertu, Brzome, Boycieju i drugim živopisnim stanovnicima Peckhama. Ovo je priča i o briljantnom timu koji je radio pozadinski posao kako bi sve izgledalo autentično i uvjerljivo.

Hana - Alena Mornštajnová

Nazvan po teti protagonistice ovog djela i temeljen na stvarnim događajima, roman Hana je priča o jednoj obitelji čija je sudbina ispričana u razdoblju od tri desetljeća koji pokriva i razdoblje Drugog svjetskog rata. Osim što je ovo priča o holokaustu, sudbina je ta koja ima važnu ulogu u cijeloj priči koja je zapetljala živote i dokazala koliko je bitna za širu okolinu, ne samo za osobu čijeg se života tiče.

Seinfeldia: Serija o ničemu koja je promijenila sve - Jennifer Keishin Armstrong

Rockmark nam uz knjige o serijama „Prijatelji“ i „Mućke,“ sada dodaje i izdanje o još jednoj kultnoj - „Seinfeldia“ autorice Jennifer Keishin Armstrong, a ja im svima moram na tome zahvaliti. Šetnja po sjećanjima autora, glavnih i sporednih glumaca serije bila je zabavna, nevjerojatna, prosvjetljujuća.

Sobarica - Nita Prose

Kada vam se zadnji put desilo da čitajući krimić zaboravite na najbitniji dio? Da li vam se uopće desilo da ste zaboravili da čekate razrješenje priče tako što ćete doznati tko je krivac? Nikad mi se to nije desilo. Uvijek „ganjam“ kraj kako bih baš TO doznala. Do ovog romana.

Hotel Wartburg - Zoran Žmirić

Na predstavljanju romana odnosno “razotkrivanju” lika i djela Zorana Žmirića, sâm autor je priznao kako je na društvenim mrežama javno objavio jednu crticu iz djetinjstva, za koju je vjerovao da će to i ostati – crtica. I čitatelji bi ostali zakinuti za ostatak priče. Srećom, “dogodila se” Marina Vujčić koja je sugerirala da bi to mogao postati roman. I bi roman, a Zoran je još jednom ušao u legendu i ne više tiho, poput Doca Hollidaya, nego na sav glas jer to i zaslužuje. Hvala, Marina!

 

Špalir za raj - Marijana Dragičević

Ukratko na koricama knjige piše slijedeće: „Tijelo ravnatelja muzeja Viktora Deda pronađeno je u muzejskom bunaru pod nerazjašnjenim okolnostima. Nakon prvotnog očevida, policija ne zna radi li se o nesretnom slučaju ili ubojstvu. Kako bi se čim prije riješio slučaj, istraga je dodijeljena mladoj i perspektivnoj inspektorici Orli Ognjenović kojoj je ovo prvi samostalni slučaj.“ I da, imamo šest svjedoka koji su uz preminulog bili tog dana. Tko je i zašto, te je li uopće kriv za Dedovu smrt, morat ćete sami doznati!

 

Mladenka kostonoga - Želimir Periš

Kad je roman zadarskog pisca Želimira Periša najavljen kao postmodernistički guslarski ep o devetnaestostoljetnoj vještici Gili iz Dalmatinske zagore, kao proza koja dolazi u kombinaciji s desetercima, sve je zvučalo vrlo ozbiljno, učeno i pomalo neprikladno za širu publiku. I može se i dalje tako gledati, naravno, ima svakakve publike, no svakako je ispalo, meni barem, totalno drugačije od očekivanog i zamišljenog. Ovako se nešto ne može uopće zamisliti, barem u našim običnim glavama. :-)

Više ne znam tko si - Sara Kopeczky Bajić

Drago mi je što sam si dopustila biti oduševljena i ovom zbirkom priča. Kratke, njih ukupno 26, a svaku bih rado čitala i dalje... Ne zato što nešto nedostaje, nego jer je toliko dobro, lirski divno, duboko, jednostavno, a toliko složeno, sve ono što je spisateljica odlučila podijeliti s nama. Širok spektar tema koje se vežu međusobno: odnosima ljudi, njihovim funkcioniranjem u društvu, obitelji, vezi, njihovim ulogama u svojim i tuđim životima koje dotiču.

 

Osumnjičeni - Antun Šoljan

Prije početka čitanja, mogu reći ovako: interes mi je bio negdje na pedeset posto, no onda sam pročitala predgovor Marija Kolara i pogovor Pavla Pavličića i shvatila koliko su zapravo dobri i kvalitetni komentari, osvrti, recenzije, nazovimo ih kako god, zbilja potrebni i vrijedni. Poslije toga, interes se popeo na sto posto, i nakon samo nekoliko stranica, uvukao me u svoj ambijent i atmosferu, sa svojim tako lijepim, zbilja lijepim riječima i rečenicama, a onda i radnjom zbog koje mi se dogodilo ono što dugo nije, a to je da sam jedva čekala dolaziti doma i čitati.

 

Durgina kuća - Jelena Hrvoj

Atmosfera koju Jelena Hrvoj gradi sa svakom stranicom je sve bolja i bolja, bez obzira koliko puta prestajali čitati knjigu zbog ostalih obaveza, vraća vam se ona lagana jeza u želudac kao da niste ni prekinuli kada ju ponovno uzmete u ruke. Vuče vas priča o tri dvanaestogodišnjakinje posebnog imena i još posebnije osobnosti. Kako ubijaju dosadu, što ih raduje u životu i zašto su drugačije od drugih, doznajemo pričom pričanom u prošlosti, ali i sagledavanjem stvari u sadašnjosti.

 

Naše preporuke uvijek možete pronaći u odjeljku najdraže nam knjige, kao i svaku našu napisanu recenziju za domaće ili strane romane. Nadam se da sam pomogla kod odabira vašeg idućeg štiva! Uživajmo svaki dan u pisanoj riječi.

 

Članak pripremilaTonkica Palonkica
https://www.instagram.com/tonkicapalonkicacitalica/

Add comment

Comments

There are no comments yet.